News & Events

İngilizce öğrenme, özellikle  Online İngilizce Öğrenme herkesin derdi. İngilizcenin dünya dili olduğuna kuşku yok. Dünyanın nüfusu 7 milyarı geçti ve yaklaşık 1,5 milyar insan İngilizce konuşuyor. İlginç olan ise bu rakam içinde ana dili İngilizce olan insan sayısı yaklaşık 360 milyon. Yani 1 milyardan fazla insan, ana dili dışında ikinci dil olarak İngilizceyi kullanıyor.

Kuşkusuz İngilizce bilmek, akıcı şekilde İngilizce konuşabilmek, iş bulmamızda ya da yurt dışına gittiğimizde bize ciddi faydalar sağlıyor. Ancak sorun şu ki, Online İngilizce öğrenme için harcadığımız onca çabaya, emeğe, paraya rağmen Türkiye’de İngilizceyi akıcı şekilde konuşabilen insan sayısı bir hayli az.

Eurobarometer’in raporuna göre Türkiye’de İngilizce bilen insan sayısı yaklaşık 12 milyon. Ancak birçok insanın İngilizce bildiğini iddia etmesine rağmen, pratikte konuşamadığını biliyoruz.

Online İngilizce Öğrenme

Birçok özel okulda, üniversitelerde İngilizce zorunlu olarak öğretilmesine rağmen, yabancı dil ile mücadelemizi neden kaybediyoruz? Neleri yanlış yapıyoruz, neleri doğru yapmamız lazım?

İşte size 12 maddede İngilizce öğrenmenin altın kuralları:

Doğru kelimeleri, doğru şekilde öğrenin

Online İngilizce ÖğrenmeBir dili öğrenmek için, öncelikle o dile ait kelimeleri öğrenmelisiniz. O dile ait grameri bilmeseniz de sadece kelimeleri ezberlemek, size çok şey katar. Oxford Sözlüğünde 171 bin 476 kelime olduğunu biliyor muydunuz? Buna artık kullanılmayan 47 bin 156 kelimeyi de eklersek, yaklaşık 250 bin kelime olduğunu varsayabiliriz. Elbette bu kadar kelimeyi ezberlemenin mümkün olmadığı tartışma götürmeyen bir gerçek.

Online İngilizce öğrenme için tam bu noktada Pareto ilkesinden yararlanabiliriz. Basitçe 80/20 kuralı olarak da bilinen bu ilkeye göre, bir işte yüzde 80’lik bir etki yaratabilmek için yüzde 20’lik bir çalışma yeterli olabilmektedir. Yani aktif kullanılan İngilizce kelimelerin yüzde 20’sini öğrenmek, bu dilde size yüzde 80’lik bir anlama kabiliyeti verecektir.

İngilizcede “Doğru” 300 kelimeyi tam olarak anlayıp ezberlediğiniz takdirde, yazılı metinlerin yüzde 65’ini anlayabileceğiniz söylenir. Bu kelimeler her gün çok sık kullanılan kelimeler. Başlangıç olarak en çok kullanılan İngilizce kelimelerden oluşan, kartlar hazırlayabilirsiniz.

Bu kartları, farklı konulara göre renk kodlarına ayırabilir, kolaylıkla cebinizde taşıyabilirsiniz ve boş zamanlarınızda çıkarıp tekrar edebilirsiniz. Unutmayın, bir dili öğrenmek, bol bol ezber ve tekrar yapmaktan geçer. Bunun için en iyi yol ise kelime kartları…

İngilizce ile aynı kökten gelen kelimeleri öğrenin

Online İngilizce öğrenme gözünüzü korkutabilir. Ama şunu da unutmamak lazım. Günümüzde günlük hayatımızda farkında olarak kullandığımız o kadar çok İngilizce kelime var ki. Hatta Bağdat caddesi, İstiklal caddesi gibi yerlerde onlarca İngilizce isme sahip dükkân, kafe, işyeri bulmak mümkün. Bu tip kelimeler, İngilizceye başlarken size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kökteş kelimeleri öğrenmek o kadar da zor değil. İnternette basit bir aramayla bu kelimeleri rahatlıkla bulabilirsiniz. “Türkçe-İngilizce ortak kelimeler” ya da “Türkçe-İngilizce benzer kelimeler” yazdığınızda, çıkan sonuç sizi şaşırtabilir. Aşağıya birkaç örnek alıyorum, kalanları siz de bulabilirsiniz. Bu yolla, İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlamadığınızı göreceksiniz:

Online İngilizce Öğrenme

Listeyi uzatmak mümkün. Gördüğünüz gibi bu kelimelerin yazılışı neredeyse birebir aynı. Bu tekniği sadece İngilizce için değil, öğrenmek istediğiniz herhangi başka bir yabancı dil için de pekâlâ kullanabilirsiniz. Biraz araştırırsanız dünya dilleri arasındaki benzerlikler, sizi de bir hayli şaşırtacaktır.

Yurt dışına gitmeden de İngilizce öğrenmek mümkün

Bir dili öğrenmenin en iyi yolu, sürekli o dille iç içe olmaktan geçer. Ama günümüzde birçok insanın maddi olarak yurt dışına seyahat etmek için imkânı olmayabiliyor. Bu bir eksiklik mi? Kesinlikle değil. Özellikle de internet çağında.

Online İngilizce Öğrenme

Günümüzde “TuneIn.com” gibi Radyo uygulamaları sayesinde dünyadaki neredeyse her radyoya ulaşmanız mümkün. Bunun dışında Youtube muazzam bir açık kaynak. Hangi kelimenin nasıl telaffuz edileceğinden tutun da hangi kelimelerin nasıl ve nerde kullanılacağına kadar sayısız ücretsiz video bulmak mümkün. Bunun dışında, dilediğiniz yabancı film veya diziyi İngilizce aslından izleyebilirsiniz.

CNN, NBC, BBC gibi İngilizce haber kaynaklarının ücretsiz İngilizce yayınlarına ulaşmak artık çok kolay. Online İngilize öğrenme konusunda kaynaklar sınırsız. Google Translate gibi açık kaynaklardan, kelimelerin doğru telaffuzuna ulaşmak artık çok kolay.

Ana dili İngilizce olan biriyle pratik yapın

İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız, herkesin size tavsiye edeceği ilk şey, pratik yapmak olacaktır. Pratik yapacak birini nereden bulurum demeyin… Sosyal medya üzerinden ya da farklı kanallardan artık yurt dışında yaşayan insanlara ulaşmak çok kolay. Gerisi birazcık cesaretinize kalmış. İngilizcenizden utanmayın.

Online İngilizce Konuşma

Henüz çok az kelime biliyor olsanız da pratik yaparak kendinizi geliştirebileceğinizi göreceksiniz. Elbette Ispeakbetter.com gibi aylık çok cüzi bir ücret karşılığı sizi profesyonellerle tanıştıran platformları göz ardı etmeyin. Birçok insanın ayda çerez parası olarak vereceği bir miktarla, ana dili İngilizce olan kişilerle düzenli olarak konuşabilirsiniz.

Online İngilizce Öğrenme için açık kaynakları kullanın

Bir insan ana dilini, yıllar içinde doğal ortamında öğrenmektedir. Duyarak, izleyerek, konuşarak ve yazarak. Yabancı dili öğrenmenin anahtarlarından biri elbette ona ayırdığınız süreyle doğrudan ilgili. Bunun için açık kaynakları kullanabilirsiniz. Bugün BBC 40 farklı dilde yayın yapmaktadır. DuoLingo gibi ücretsiz uygulamalarla, her gün akıllı telefonunuzu kullanarak kolaylıkla pratik yapabilirsiniz.

Online İngilizce Öğrenme

Mesela Forvo.com dünyadaki hemen hemen her dildeki kelimelerin doğru telaffuzunu gösteren ücretsiz bir uygulama. Bu uygulamayı kullanarak başta İngilizce olmak üzere neredeyse her dildeki kelimelerin, sokaktaki doğru şekilde kullanışına ulaşmanız mümkün.

Rhinospike.com, farklı dillerde konuşan insanların birbirleriyle sesli kayıt paylaştıkları bir platform. Keza Google Translate birebir çeviri yapmakta ve kelimelerin telaffuzlarını da vermekte. Özetle; açık kaynaklar en büyük yardımcınız…

İngilizce öğrenmek için geç kalmadınız

Online İngilizce Öğrenme konusunda genel bir yanlış kanaat var. Belli bir yaşın üzerindeki insanlar, artık İngilizce ya da başka bir yabancı dili öğrenmenin kendileri için çok zor olduğu yanılgısına kapılmaktadır. Çocukların elbette daha hızlı kavradıkları bir gerçek ancak bu sizin, İngilizce öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Aksine birçok araştırmaya göre, doğru şartlar altında yetişkinler, gramer kurallarını çocuklardan çok daha iyi öğrenmektedir.

Çocukların İngilizce’yi daha hızlı öğrenmelerinin en büyük sebeplerinden biri, onların dikkatini dağıtan daha az şey olması. Bu durumda yapılması gereken şey; “Ben öğrenemiyorum” kolaycılığına kaçmak değil, İngilizce öğrenemeye daha özenli yaklaşmak ve gereksiz yere dikkatimizi dağıtan konulardan kaçınarak, vaktimizi İngilizce öğrenmeye yoğunlaştırmak olmalıdır.

Kelimeleri öğrenmek için hatırlatıcı kullanın

Online İngilizce öğrenme

İngilizcedeki sayısız kelimeyi nasıl öğreneceğim diyorsanız, size güzel bir haberimiz var. Kelime ezberlemek çok tekrar yapmak önemli ama bazı hatırlatıcılar kullanarak, birçok kelimeyi hafızanıza kazıyabilirsiniz. Profesyonel hafıza tekniklerinden biri olan bu yöntemde yapmanız gereken tek şey, ezberlemek istediğiniz kelimeyi, size çağrışım yapabilecek komik hatta belki aptalca bir hikâyeye bağlamak.

Burada vereceğimiz bir örnekle yola çıkabilirsiniz. Bu tekniğin yüzde yüz işe yaradığını göreceksiniz:

Kelime: Dygress

Anlamı: Yoldan sapmak

Şimdi basit bir hikâye uyduralım. Hikayemize göre gres yağı dökülmüş bir yolda yürümeye çalışan bir tayın yoldan saparak çıktığını hayal edin. Yani Tay, gres yağıyla sapmıştır. Bu imajı Dygress kelimesiyle birleştirdiğinizde artık bir hatırlatıcınız var demektir. Bir yıl sonra bile size “Dygress” nedir denildiğinde aklınıza bu hikâye gelecek “Tay ve Gres” kelimelerinden “Dygress”I hatırlayacaksınız.

Hatalarınızla barışmayı öğrenin

Yabancı dil bilmiyorsanız sorun değil. 7 milyarlık dünyada 2.bir yabancı dil bilmeyenlerin oranı yüzde 50’den az değil. Dil öğrenmede mükemmeliyetçi olmanın size bir faydası yok. Ne yaparsanız yapın, elbette bir dili, ana dili İngilizce olan biri kadar iyi konuşamazsanız. O yüzden stres yapmaya gerek yok.

Tersini düşünün. Bir Amerikalı kırık-dökük aksanıyla Türkçe konuştuğunda hoşunuza gitmiyor mu? O kişinin hatalarını görmek yerine Türkçeyi konuşabilmesinden etkileniyorsunuz. Bir yabancı için de durum bundan farklı değil.

İngilizceyi mükemmel konuşmaya çalışmak yerine, derdinizi anlatabilmekten başlamanız gerekir. Zaman içinde pratik yaparak hatalarınızı düzeltebilirsiniz. Ancak elinize İngilizce konuşma fırsatı geçtiğinde, hata yaparım korkusuyla konuşmazsanız, kendinizi hiçbir zaman geliştiremezsiniz.

Hata yapmaktan korkmayın. Ofisinize bir yabancı misafir geldiğinde ya da sokakta bir turistle karşılaştığınızda ya da herhangi başka bir fırsatta, eksik de olsa İngilizcenizi konuşturun. Her fırsatı değerlendirin. Online İngilizce Öğrenme imkanınız varsa onu değerlendirin, gerçek hayatta İngilizce düşündüğünü bildiğiniz kişilerle konuşma fırsatlarını yakalamaya çalışın.

Online İngilizce öğrenme için hedefler belirleyin

Online İngilizce öğrenmeHayatta her şeyde olduğu gibi Online İngilizce öğrenme için plansız ve hedefsiz yol almanız çok zor. Bu yüzden öncelikle mantıklı ve tutarlı hedefler belirlemelisiniz. Belirsizlik size bir şey kazandırmayacağı gibi ne kadar yol aldığınızı ölçmenize de engel olacaktır. “Derdimi anlatacak kadar İngilizce konuşmak” bir hedef değildir.

Hedeflerinizde net olun. Bu hedeflerin, ölçülebilir, net ve zaman ayarlı olması çok önemli. Örnek olarak; “1.ayın sonunda 200 kelime ezberlemek” net bir hedeftir. Bunun gibi somut, ölçülebilir net hedefler koymak, Online İngilizce öğrenme serüveninizi daha tutarlı hale getirecektir.

Telaffuzunuzu geliştirin

Bebekler, her şeyi taklitle öğrenir. Yani öğrenmenin altın kuralı taklit etmektir. Ana dili İngilizce olan biri gibi konuşabilmek, taklitle başlar. Bu yüzden öncelikle ses tellerinizi ve dil kaslarınızı eğitmelisiniz. Bir insan, bebeklikten itibaren sürekli aynı dili konuştuğunda, ağız ve dil kaslarıyla ses telleri ona göre şekillenmektedir. O yüzden tıpkı, vücut çalışan biri gibi bu kaslarınızı eğitebilir ve geliştirebilirsiniz.

Bunun için, bol bol yabancı dizi ya da Youtube videosu izleyebilir, buradaki insanların belirli sesleri çıkarırken kullandıkları yüz, ağız ve gırtlak hareketlerini dikkatlice analiz ederek taklit edebilirsiniz.

Online İngilizce Öğrenme
Türklerin İngilizce ile imtihanı

Online İngilizce öğrenme için sayısız yöntem var. Bu yöntemlerden bazılarını aktardık. Bunları ve daha fazlasını uygulamaki için elbette kararlılık, sebat ve çok çalışma gerekiyor. Gerisi kendiliğinden gelecektir.